18-årigen har tränat med IFK Skövdes seniorer, och spelat matcher med U19-laget under vårsäsongen. Nu kommer Lindén konkurrera med Theo Sörman om målvaktsposten i TG&IF. Burväktaren lånas ut till Giff.
– Vi tror att det här kommer bli bra. Vi har letat sedan i våras efter ytterligare en målvakt eftersom vi visste att Edvin ville läsa. Nu blev det en lösning med IFK Skövde. Vi är tacksamma över det och det är viktigt att ha bra relationer med klubbarna i närområdet. Vi en 18-åring som är välskolad och väldigt motiverad. Theo och Arvid kommer konkurrera på lika villkor under hösten och sedan får vi se vad som händer framöver, säger Kjell Trakosdjanac, sportchef i TG&IF.
För Arvid har det gått snabbt.
– Ja, verkligen. Jag fick ett samtal från min tränare i IFK Skövde, Charbel Abraham, som berättade att det hade öppnats upp en möjlighet för mig att känna på en annan miljö. Och då tog jag den, säger han.
Hur resonerade du när Charbel ringde?
– Först och främst att det kan bli kul och lärorikt att testa på något nytt. Jag har ju varit i IFK i hela livet.
”Trivs”
Arvid har varit med TG&IF och tränat en handfull gånger.
– Jag tycker att gruppen har välkomnat mig bra, och det är en väldigt bra grupp. Jag trivs. Jag känner mig välkommen och nivån är ändå hög. Jag kommer ju från ett lag som leder serien, och nivån är hög där också. jag känner ändå att det är ungefär samma atmosfär här i hur man vill och hur man tänker.
Han har också fått matchtid i giffarnas träningsmatch mot IK Tord.
– Jag vet själv att jag kunde ha gjort det bättre i den matchen, men samtidigt var det skönt att få spela in sig och få en match med laget.
Redan på tisdag, 16/8, kan han ställas mot sitt gamla lag när TG&IF möter IFK Skövde i kvartsfinalen i DM på Ulvesborg.
– Jag vet ju inte om jag kommer få spela, men om jag får möta dem vore det ju självklart kul att få mäta sig med dem man känner och har tränat med i ett par år.
Hur tänker du om den närmsta framtiden?
– Just nu är det bara höstsäsongen som gäller och jag har ju en målvakt till som jag konkurrerar med. Theo är också duktig. Målet är att få spela så mycket som möjligt.
Dörren öppen
Inför säsongen skrev målvakten John Gustavsson på för TG&IF, men han är inte aktuell för spel. I alla fall inte just nu.
– Det har inte riktigt blivit så som vi hade hoppats där och John har inte kunnat vara med av personliga skäl. Vill han vara med i höst är dörren öppen, säger Kjell Trakosdjanac.